Jaki serwis obiadowy z porcelany wybrać?

Zastawa obiadowa jest niezbędnym wyposażeniem każdego domu. Umożliwia ona podawanie codziennych posiłków, uroczystych kolacji, czy też świątecznych potraw i to wszystko oryginalnym oraz eleganckim stylu. Jaki serwis obiadowy z porcelany wybrać?

 

Zastawa stołowa towarzyszy nam praktycznie każdego dnia. W dedykowanych naczyniach podajemy zupę, raczymy gości wyśmienitym deserem i serwujemy drugie danie. W naszych domach nie może wiec zabraknąć eleganckiej porcelany obiadowej, która umożliwi podawanie posiłków. Zamiast serwować je na różnorakich półmiskach, talerzach i miskach, lepiej jest postawić na jeden komplet, który stworzy spójną zastawę stołową. Porcelana obiadowa powinna charakteryzować się bardzo dobrą jakością materiału, co pozwoli jej zachować swój blask przez wiele lat. Jak wybrać odpowiedni zestaw?

 

Jakie przeznaczenie będzie miała porcelana obiadowa?

Zanim zaczniesz kupować pierwszy lepszy zestaw porcelanowy, zastanów się najpierw, w jaki sposób go będziesz wykorzystywać. Może on służyć do podawania dań na co dzień, okazjonalnie, czy też ma to być dodatkowy komplet, w przypadku większej ilości gości? W zależności od tego, jakie przeznaczenie będzie miała wybrana porcelana obiadowa, dobierzesz serwis w odpowiednim kolorze, materiale, a także pod względem ilości elementów. Do codziennych posiłków z pewnością wystarczy zastawa familijna, która będzie składać się z czterech lub sześciu kompletów. Na święta polecamy jednak wybierać zastawy nawet z 18 elementów, w bardziej eleganckim designie.

Z ilu elementów powinien składać się serwis obiadowy?

Wielkość porcelany obiadowej to jedna z podstawowych kwestii, która powinna być brana jako pierwsza pod uwagę. Należy się zastanowić, ile osób będzie z niej korzystać, jak często i czy będzie to komplet tylko na specjalne okazje, czy do codziennych rodzinnych posiłków. Oczywiście można zdecydować się na dwa albo i trzy osobne serwisy. Standardowy zestaw składa się od 4 do 18 elementów. Co się znajduje w takiej zastawie? Jeśli będzie ona dla czterech osób to:

-       4 talerze płaskie

-       4 talerze głębokie

-       4 talerze deserowe

-       4 bulionówki

-       1 waza

-       1 sosjerka

-       1 mlecznik

-       1 cukiernica

Ilość elementów wzrasta proporcjonalnie do wielkości wybranej porcelany obiadowej, jednak dotyczy to tylko i wyłącznie talerzy i bulionówek. Pozostałe części w większości występują po jednej sztuce.

Nowoczesna czy ponadczasowa zastawa stołowa z porcelany?

Wygląd porcelany obiadowej to kolejny aspekt, który będzie rzutować na wybór odpowiedniego zestawu. Odpowiednio dobrana zastawa musi być nie tylko praktyczna, ale także estetyczna i stanowić ozdobę stołu, nadając jeszcze bardziej apetycznego wyglądu wszystkim daniom. Jeśli ma to być porcelana na lata, najlepszym wyborem będą klasyczne desenie i kształty, które nie wyjdą zbyt szybko z mody. Biała porcelana z delikatnymi wzorami to zawsze trafny wybór. Taki uniwersalny zestaw sprawdzi się na każdą okazję. Nie oznacza to wcale, że trzeba unikać nowoczesnego wzornictwa. Te jednak lepiej będzie pasować do codziennych obiadów, aniżeli do świętowania uroczystości. Koniec końców decyzja o wyborze idealnej porcelany obiadowej i tak zależy od nas, ponieważ sami musimy wiedzieć, jaki design będzie idealnie komponować się w naszym domu.