Historia polskiej ceramiki

Ceramika polska ma wieloletnią historię oraz doskonałą renomę i to nie tylko wśród rodzimych kolekcjonerów. Mimo że okres transformacji okazał się niezwykle trudny dla branży, to jednak niektóre wytwórnie go przetrwały i do dzisiaj świetnie prosperują. Jakie marki przetrwały?

 

Ceramika polska i jej drugie życie

Porcelana budzi ogromny zachwyt i jest traktowana jako niepowtarzalna ozdoba luksusu oraz dobrego smaku. Dokąd ją wynaleziono w Chinach, podbija cały świat i zachwyca kolejne pokolenia. W 1709 roku recepturę twardej i białej porcelany odkrył J.F. Böttger, który pracował na dworze Augusta Mocnego II. Podczas prac nad produkcją złota, całkiem przypadkowo wpadł na proces powstawania porcelany. Oczywiście to wydarzenie było początkiem niesamowitych europejskich wyrobów. W osiemnastym wieku August II Mocny otworzył manufakturę ceramiki i porcelany w Miśni. Okazu z tamtego okresu można dziś podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie.

 

Pierwsza manufaktura powstała w Polsce w Korcu, w 1790 roku. Następnie powstawały kolejne w Baranówce i Tomaszowie Mazowieckim. Jedną z najbardziej znanych fabryk jest ta, powstawała w 1842 roku w Ćmielowie. Warto także wspomnieć o naszej fabryce w Tułowicach, która powstała niespełna dziesięć lat później.

 

Obserwując to, co dzieje się w obecnej sztuce użytkowej, można odnieść niepodważalne wrażenie, że żyjemy w alternatywnej rzeczywistości. Przedmioty, które niegdyś były normalne, dziś na wielu aukcjach osiągają zawrotne sumy. Trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek mógł kiedyś zapłacić kilkaset złotych za zestaw kawowy z napisem Społem lub GS. Obecnie jednak tak się dzieje, ponieważ wyroby ceramiczne rodem z PRL-u właśnie drugie życie. Moda na wszystko, co wyprodukowane w latach 60. odkurzyła również ceramikę polską i porcelanę. Coraz bardziej współcześni ludzie doceniają oryginalność starych filiżanek, elementów zastawy stołowej, czy też ręcznie robionych ozdób.

 

Ceramika polska i porcelana to przedmioty z duszą

Wspomniane ręczne wyroby z ceramiki polskiej stają się małym dziełem sztuki. Największą ich wartością jest to, że mają one długą i barwną historię. I nie chodzi tutaj tylko o historię fabryki, w której powstały, ale także i historię domu, do których trafiły i przechodziły z rąk do rąk przez następne pokolenia. Tutaj też pojawia się odpowiedź, dlaczego przedmioty z ceramiki polskiej z czasów PRL-u cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Każdy z nas pragnie mieć w domu coś wyjątkowego, coś z duszą.

 

Bardzo często wiąże się to ze zmianą wszystkiego, co zjeżdża z chińskich taśm produkcyjnych, na coś znalezionego na babcinym strychu. Najczęściej są to ozdoby, zestawy obiadowo-kawowe, czy też innego rodzaju ceramika polska. Wybierając takie dodatki, wnosimy jednocześnie do domu kawałek historii, sentyment i wspomnienia z dzieciństwa. Niejednokrotnie nadajemy wtedy ceramice i porcelanie drugiego życia.

 

Ceramika polska z Tułowic

Jak już na początku tekstu zostało wspomniane, fabryka porcelany i ceramiki polskiej w Tułowicach powstała w 1852 roku. Największy rozkwit przeżywała ona na początku XX wieku, kiedy to została przejęta przez rodzinę Schlegelmilch. Niestety II wojna światowa mocna dała się jej we znaki, a należy wspomnieć, że przed jej wybuchem porcelana i ceramika z tejże fabryki była obecna na rynku europejskim, kanadyjskim, północnoamerykańskim, a także azjatyckim.

 

Wraz z ustaniem bitew fabryka stała się własnością państwa, zrezygnowano z wyrobów porcelanowych na rzecz znacznie tańszego porcelitu. Opracowaniem nowych wzorów na wyrobach zajął się ośrodek wzorujący, któremu przewodziło państwo Kowalskich. Para projektantów zasłynęła szczególnie z unikatowych produkcji ceramicznych, które nadal zachwycają nowoczesną formą i starannym zdobieniem.

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się patery o charakterystycznej nazwie „telewizor”, które wzorowane są na kształcie starych odbiorników. Pod koniec lat 70. fabryka zaczęła niestety poupadać, jednak przed zamknięciem uratował ją prywatny inwestor, dzięki czemu dziś możemy wytwarzać wyroby o nazwie Ceramika Tułowice. W ofercie znajdują się zarówno szlachetne wyroby, jak i tańsza ceramika polska dekoracyjna.