Co wpływa na jakość wyrobów ceramicznych?

Wyroby ceramiczne towarzyszą człowiekowi od wielu lat. Odzwierciedlają one postęp technologiczny, historię oraz modę kolejnych pokoleń. Każdemu z nas ogromną przyjemność sprawia picie kawy lub też spożywanie posiłków z ulubionych naczyń. Szczególne znaczenie mają dla nas te, które są ręcznie malowane. Warto więc wiedzieć, co wpływa na jakość takich wyrobów ceramicznych. Jak wybierać te z najwyższej półki?

 

Zastawa stołowa - porcelana czy ceramika?

Pod pojęciem wyroby ceramiczne najczęściej kryją się naczynia, które zostały wykonane z porcelany. Oczywiście, powszechnie nazywa się je ceramiką i każdy wie, o co chodzi, jednak i tutaj można dostrzec pewne szczegóły. Wyroby ceramiczne można podzielić na porcelanę i porcelit. Jest to istotna różnica, o której warto nieco więcej powiedzieć. Tradycyjna porcelana nazywana jest białym złotem. Jej cechami charakterystycznymi są:

-       wysoka wytrzymałość, dzięki czemu można ją myć w zmywarce

-       twardość porównywalna z granitem

-       nieścieralność

-       przepuszczalność światła

-       mała porowatość, czyli trudno się brudzi

Najprostszym sposobem na poznanie, czy mamy do czynienia z wysokiej jakości i przede wszystkim prawdziwą porcelaną, jest sprawdzenie naczynia pod światło. Jeśli promienie będą przebijać się na przykład przez ścianki filiżanki, to z pewnością jest to oryginał.

 

Wyroby ceramiczne, które równie często goszczą w domach, jednak są nieco tańsze, to porcelit, który również może być wysokojakościowym materiałem. Wytwarza się go podobnie jak jego szlachetniejszą siostrę. Ponadto także charakteryzuje się dużą wytrzymałością i żywotnością, dlatego można naczynia z porcelitu myć w zmywarce. Obok porcelitu można wymienić jeszcze fajans i kamionkę. Ich jakość jest rzecz jasna gorsza, co wpływa na ich niższą cenę, dlatego też kupowane są z myślą o codziennym użytku.

 

Jak produkuje się wyroby ceramiczne?

Wyroby ceramiczne są uformowanymi materiałami z drobnych ziaren mineralnych, które są wypalane w temperaturze ponad tysiąca stopni Celsjusza. Naturalnymi surowcami, które użyte są do ich wyrabiania to glinka iłowa, kwarc, glina garncarska i zwykła, margiel ilasty oraz mika. Ceramika formowana jest w odpowiednie kształty jeszcze przed wyschnięciem, a następnie suszona i wypalana. Reakcje, które zachodzą podczas tych wszystkich procesów, wydatnie wpływają na twardość wyrobów ceramicznych, a podczas wypalania w piecu stabilizują się kolory wzorów, które wykonane zostały na ceramice. Nie inaczej jest ze szkliwem, które dodatkowo zyskuje niepowtarzalny blask. Warto dodać, że w wielu miejscach organizuje się warsztaty, dzięki którym można samemu stworzyć swoje spersonalizowane naczynie ceramiczne.

 

Co wpływa na jakość wyrobów ceramicznych?

Wyroby ceramiczne są powszechnie używane w wielu domach, jednak niekiedy zdarza się, że są one marnej jakości. Warto więc wiedzieć, jakie czynniki wpływają na to, że ceramika może być znacznie bardziej wytrzymała i przez to starczyć na wiele lat. Przede wszystkim istotny wpływ na jej żywotność ma doświadczenie i pasja fachowców, którzy ją tworzą. Bez profesjonalnej wiedzy, nie są oni w stanie zapewnić odpowiedniej mieszanki składników. Wśród nich powinny się znaleźć:

-       kaolin i glinka, dzięki którym forma jest znacznie bardziej plastyczna i łatwiej ją ukształować

-       surowce krzemionkowe, które sprawiają, że masa podczas suszenia i wypalania nie kurczy się nadmiernie oraz nie traci wszelkich walorów estetycznych

-       topniki, które zmniejszają porowatość naczynia

Kluczowym elementem wszystkich procesów wyrobów ceramicznych jest suszenie, które nie może trwać ani zbyt długo, ani zbyt krótko. Ponadto niezbędne jest określenie optymalnej temperatury.