Ceramika Tułowice na otwaciu Muzeum Ceramiki Tułowickiej poKOLEI

Dokładnie 9 lutego 2023 roku podczas IV Dni Ceramiki Tułowickiej w odnowionym budynku dworca kolejowego oficjalnie zostało otwarte Muzeum Ceramiki "Tułowice poKolei". Mieliśmy zaszczyt gościć na uroczystym otwarciu, gdzie przemawiał Prezes Ceramiki Tułowice - Jarosław Męcik.

Siedzibą muzeum jest stary dworzec PKP, który został generalnie wyremontowany z inicjatywy gminy. Aż w trzech pomieszczeniach dawnego dworca mieszczą się sale wystawiennicze, w których można podziwiać wyroby nieistniejącej już Fabryki Porcelitu Tułowice S.A. Sale wprowadzają zwiedzających w trzy oddzielne tematy: historia, projektanci oraz technologie. Dla zwiedzających w salach przygotowano specjalne ścieżki zwiedzania, które pozwalają na głębsze zrozumienie historii i tradycji ceramiki tułowickiej.

Muzeum jest miejscem, gdzie można poznać historię powstania i rozwoju ceramiki w Tułowicach, a także zobaczyć, jak powstawały te unikatowe produkty. W Muzeum zgromadzono szeroki zbiór ceramiki tułowickiej, w tym oryginalne wyroby z różnych okresów istnienia firmy - od 1947 do 2001 roku. Można tu zobaczyć nie tylko naczynia codziennego użytku, ale także wyjątkowe i rzadko spotykane eksponaty, takie jak wazony, patery czy figurki.

Czwarta sala przeznaczona jest jako miejsce dla  nadchodzących wydarzeń. TUŁOWICE poKOLEI w swojej ofercie posiada również wiele atrakcji, takich jak warsztaty ceramiki, zdobnictwa, malowania porcelany czy tworzenia mozaik, porcelany i sitodruku, będą również wystawy, prelekcje i spotkania z artystami. We wszystkich wydarzeniach będą mogły uczestniczyć szkoły, zorganizowane grupy i turyści indywidualni.

Otwarcie TUŁOWICE poKOLEI jest wyjątkowym wydarzeniem dla całego regionu i stanowi okazję do promocji ceramiki tułowickiej na arenie krajowej i międzynarodowej. Muzeum jest również ważnym centrum kulturalnym, które łączy pokolenia i przekazuje wiedzę o historii i tradycji ceramiki.

Historia ceramiki Tułowice jest ściśle powiązana z historią regionu i jego mieszkańców. Wiele pokoleń w tych rejonach zajmowało się wytwarzaniem ceramiki, co pozwoliło im nie tylko na rozwijanie swoich umiejętności, ale także na przekazywanie swojej wiedzy i doświadczenia kolejnym pokoleniom. Potwierdzają to słowa burmistrz Andrzeja Wesołowskiego, który w dzień otwarcia muzeum ogłosił, że miejsce to  jest hołdem dla pokoleń ceramików z Tułowic.

Ceramika Tułowice to jedno z najbardziej znanych i cenionych miejsc w Polsce, gdzie wytwarzana jest wysokiej jakości ceramika. Firma została założona w latach 60-tych XX wieku i od tego czasu stała się jednym z liderów w branży ceramiki użytkowej.

Dzisiaj ceramika Tułowice jest synonimem wysokiej jakości i wyjątkowej klasy. W ofercie znajdują się naczynia do codziennego użytku, takie jak kubki, filiżanki, talerze czy półmiski, a także bardziej dekoracyjne elementy, takie jak wazony czy ozdobne patery.

Ceramika Tułowice jest ceniona nie tylko ze względu na swoją jakość, ale także ze względu na swój unikalny design. Każdy produkt jest ręcznie malowany i posiada niepowtarzalne wzory, które nadają mu charakteru i dodają uroku.

Firma wciąż rozwija swoją ofertę i wprowadza na rynek nowe produkty, które odpowiadają na potrzeby i wymagania współczesnego klienta.

Muzeum Ceramiki w Tułowicach to miejsce, w którym można połączyć przyjemność zwiedzania z nauką i poznaniem historii regionu. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca i poznania tajników sztuki ceramiki tułowickiej.